Чорнобиль. 30 років потому

ЛАЗУРОВИЙ ПИЛ

Дивіться фільм просто зараз
Лазуровий пил. Документальний фільм
За 30 років аварія на ЧАЕС обросла десятками міфів і здогадок. Правду про катастрофу або приховували, або просто не могли усвідомити.

У рамках документального проекту «Лазуровий пил» ми відібрали тільки реальні факти про найстрашнішу екологічну катастрофу в історії людства.
факт
Близько 97% радіоактивних речовин залишилися в напівзруйнованому саркофазі ЧАЕС. Це майже 200 тонн радіоактивних матеріалів.
Стоять озера в пригорщах долин

Стоять озера в пригорщах долин,
Луги цвітуть у придорожній смузі.
І царствений цибатий чорногуз
Поважно ходить в ранній кукурудзі.
Дівча козу на вигоні пасе,
Машини мчать, баранки крутять аси.
Малина спіє... І на все, на все
Лягає пил чорнобильської траси.
Жоржини на чорнобильський дорозі
Вже другий рік, як струшують біду,
Прозорий жах обмацує ворота –
Чи можна людям в хату увійти?
Роса - як смертний піт на травах, на горіхах.
Але найбільше стронцію - у стріхах.
Хто це казав, що стріхи - традиційні?
У нас і стріхи вже радіаційні.
Летючі крони голубих дерев.
Із року в рік дожити до неділі.
Ріка. Палатка. Озеро. Курінь.
Аборигени острова Надії.
Босоніж дітки бігають малі.
Пройшла гроза і не була озонною.
А де тепер не зона на землі?
І де межа між зоною й не зоною?

Ліна Костенко

Міжнародна організація Грінпіс оцінює кількість жертв на ЧАЕС аж у 10 мільйонів осіб.
До цього числа додано всіх загиблих або таких, хто захворіє протягом 50 років після аварії.
Останній блок Чорнобильської атомної електростанції остаточно припинив свою роботу 15 грудня 2000 року о 13 годині 17 хвилин.
факт
Ядерний дощ після вибуху на ЧАЕС досягнув Ірландії. Підвищення рівня радіації зрештою зафіксували у всіх країнах Європи.
У перший день після аварії в місті Прип'ять розпочався незвичний для того часу продуктовий ярмарок, де можна було купити дефіцитні продукти: свіжі огірки, суху ковбасу. Таким чином влада позбувалися зіпсованих радіацією товарів.
Хоч уряд СРСР намагався приховати трагедію від світу через нав'язливу ідею секретності, це не вдалося.

Наступного дня у Швеції відзначили аномальне підвищення рівня радіації. Спершу подумали, що росіяни почали ядерну війну, але згодом зрозуміли, що в Україні сталося щось жахливе.
З 47 500 осіб яких евакуювали з Прип'яті, майже 300 жителів захотіли повернутися додому вже через місяць. Територію, де вони оселилися, потім назвали Зоною Відчуження.

До людей, що живуть на цій землі, протягом 20 років не пускали родичів.
Однозначна кількість загиблих від наслідків вибуху на ЧАЕС досі невідома. За різними джерелами, це від 4 до 10 тисяч чоловік.
ФАКТ
50 мільйонів кюрі – такий загальний викид радіоактивних матеріалів після вибуху на ЧАЕС. Ця сума дорівнює наслідкам вибухів 500 атомних бомб, які в 1945 році скинули американці на Хіросіму.
Перше інформаційне повідомлення про те, що трапилося на ЧАЕС, для широкої публіки було зроблено ТАСС тільки 28 квітня 1986 року о 21:00.

«На Чорнобильській атомній електростанції стався нещасний випадок. Один з реакторів отримав пошкодження. Вживаються заходи з метою усунення наслідків інциденту. Постраждалим надана необхідна допомога. Створено урядову комісію для розслідування того, що сталося».

Про реальні масштаби аварії ніхто не повідомив.
Пожежу на ЧАЕС
загасили лише 9 травня.
Для гасіння пожежі застосовувалися вертольоти, з яких скидали спеціальні речовини для гасіння і запобігання ланцюгової реакції, а також пісок і глину.
Надалі виявилося, що вони, можливо,
ще збільшили температуру реактора
Витік радіації зафарбував в яскраво рудий колір сосновий ліс, що знаходиться неподалік.

Відтоді його так і назвали «Рудий ліс». Більшість хвої на деревах осипалася, тому у цьому моторошному місці стоять голі стовбури.
6 тисяч
Стільки людей гасили пожежу на ЧАЕС. Однак саме пожежникам вдалось врятувати світ від ще більшої катастрофи – водневого вибуху, який міг стати наступним етапом трагедії.

Лазуровий пил

Цезій-137 – одна із низки радіоактивних речовин, які були викинуті в навколишнє середовище під час аварії на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС. З латинської мови слово «цезій» перекладається, як «небесно-блакитний». Разом з іншими небезпечними речовинами цей «лазуровий пил» заразив усю Зону відчуження та, згодом, погубив тисячі життів.

Творцям документального проекту «Лазуровий пил» вдалося розшукати двох героїв з унікальною долею, які в момент катастрофи жили в Прип'яті. Їх, як і інших жителів міста, евакуювали з великим запізненням. Однак, незважаючи на все, вони змогли вижити і на своєму прикладі показати, що можна перемогти систему і подолати непрості обставини завдяки завзяттю, надії і вірі.

Фільм являє собою своєрідний путівник Зоною відчуження. Завдяки унікальним кадрам, які автори проекту змогли зняти на місці трагедії, глядачам вдасться повністю зануритися в атмосферу подій і разом з героями відчути ту страшну і дивовижну атмосферу, яка панує в місці, де сталася одна з найбільших техногенних катастроф.

Дивіться 26 квітня в ефірі каналу «Україна».

Також рекомендуємо для перегляду 23 квітня в ефірі каналу «Україна»

Неймовірна історія кохання на тлі трагічної аварії на ЧАЕС 1986 року.